Vilniečių meilė Kaunui – miesto modernėjimo rezultatas?

Kauno Aleksoto panorama (nuotraukos autorė: Sigita Dumčiūtė)
Kaunas – sparčiausiai modernėjantis Lietuvos miestas, tampantis antruoju lietuvių traukos centru, po sostinės Vilniaus. Vis daugiau galima išgirsti pasakojimų, jog vilniečiai nusprendžia gyventi Kaune.

Šis faktas priverčia susimąstyti, kodėl gi vilniečiai palieka sostinę ir atvyksta gyventi į Kauną? Gal tai modernėjančio Kauno rezultatas? Ar netrukdo pakeisti gyvenamosios vietos, stereotipinis Vilniaus ir Kauno miestų konfliktas?

Įsisenėjęs Vilniaus ir Kauno konfliktas

Pasiteiravus, dėl ko kilo Vilniaus ir Kauno miestų priešprieša, tikriausiai tikslaus atsakymo negalėtų atsakyti nei vienas žmogus. Žinomas faktas tai, kad vilniečiai nemėgsta žmonių iš Kauno, o kauniečiai – iš Vilniaus, tad svarstoma, jog didžioji priežastis šioje dilemoje yra krepšinis. Ne veltui yra sakoma, kad krepšinis – antroji Lietuvos religija, todėl Kauno ir Vilniaus miestai yra pasidalinę į dvi skirtingas, labai stiprias krepšinio komandas, kurios konkuruoja tarpusavyje dėl geriausiųjų titulo. Vilniaus miestas didžiuojasi Vilniaus „Ryto“ krepšinio komanda, o Kaunas – žaliai baltais „Žalgirio“ komandos krepšininkais.
Panašią situaciją galima atrasti ir užsienyje. Ispanijos valstybė gali didžiuotis profesionaliu futbolu, kadangi šios šalies miestai, Madridas ir Barselona, turi vienas galingiausių ne tik šalies, bet ir pasaulio futbolo komandų. „Real Madrid“ ir „Barcelona“ komandos yra iš skirtingų Ispanijos miestų – Madrido ir Barselonos, o ši miestų dvikova tęsiasi jau kelis dešimtmečius. Komandų priešprieša kilo dar šalies kariuomenės vadovo Francisco Franco laikais. Jis, „Barcelona“ gerbėjų teigimu, uždraudė visoms Ispanijos komandoms pasirašyti sutartis su kitataučiais. Sunku suvokti, jog didelė aistra vienai ar kitai sporto šakos atstovų komandai, gali sukurti tokią negatyvią atmosferą žaidėjų, sirgalių, miestų ar net visos valstybės atžvilgiu.

Kokie esminiai skirtumai tarp Vilniaus ir Kauno?

Nors Vilnius ir Kaunas pasidalinę Lietuvos sirgalius už skirtingas krepšinio komandas, tai visgi ne vienintelis dalykas, kas skiria šiuos miestus. Paklausus vilniečių, kurie šiuo metu gyvena Kaune, jie negailėjo gražių žodžių modernėjančiam Kaunui, tačiau nepamiršo atkreipti dėmesį į opiausias miesto problemas. Visgi Lietuvos sostinė įvardinta modernesne, įvairiapusiškesne tiek architektūros, tiek kitataučių klausimu.

Tačiau Kaunas vilniečiams pasirodė svetingesnis, kadangi žmonės jame draugiškesni, o pati miesto infrastruktūra paprasta ir aiški. Iš Vilniaus kolegijos, atvykusi į Kauną atlikti praktiką, studentė Skirmantė Žemaitaitytė, pasidalino savo pastebėjimais: „Vilnius didesnis miestas, jame daug gražių ir modernių pastatų bei parkų. Labai džiugu, jog Kaunas nenusileidžia sostinei ir šiuo metu stipriai modernėja nei anksčiau. Taip pat pastebėjau, kad išrinkus naująjį merą Kaune, šis įdėjo daug pastangų, kad įrodytų kauniečiams, jog jis vertas mero pareigų ir pagerino miesto kokybę: gatvių keliai tvarkomi, nugriautas pastatas „vaiduoklis“ (buvęs „Respublika“ viešbutis), pastatyta nauja ir moderni autobusų stotis, kuo negali pasigirti Vilnius“.

Taip pat vilniečiai akcentavo, kad pagrindinis skirtumas, kurį pastebėjo yra tas, kad norint ramiau gyventi žmonės renkasi Kauną, o jei nori siekti karjeros ir turėti geresnį darbą, vyksta į Vilnių.

Vilniaus katedros aikštė ( nuotraukos autorė: Sigita Dumčiūtė)
Vilniečių meilė Kaunui

Kaunas – traukos centras jauniems vilniečiams. Didžioji dalis vilniečių, pasiteiravus, ar jiems jaučiamas Kauno ir Vilniaus konfliktas, jie teigė, kad tai tiesiog marketingo ir socialinių tinklų žaidimas, kadangi realaus konflikto nėra arba neįžvelgiantys. Pasidomėjus, tada kokios priežastys lėmė pamilti ir atvykti į Kauną, jie įvardino platų studijų programų pasirinkimą, norą ramesnio gyvenimo ar tiesiog, į Kauną atviliojo meilė. Jau šešerius metus vilnietis Rimas Palubinskas gyvenantis Kaune, pasidalino savo patirtimi ir papasakojo apie atsiradusią meilę Kaunui. „ Į Kauną atvykau dėl darbo pasiūlymo ir antrosios pusės, o dabar su žmona auginame sūnų ir apie išvykimą iš šio miesto net negalvojame. Kaunas – draugiškas, gražus miestas, daug įvairių parkų, takelių pasivaikščiojimams su šeima. Mano nuomone, Kaunas geresnis miestas už Vilnių, kadangi jame labiau išvystyta kultūrinė dalis ir daugiau veiklos“.

Girdėti vilniečių teigiamus atsiliepimus apie Kauną yra pagarba miestui, o didelis noras gyventi Kaune įrodo, kad gali įveikti visus stereotipus. Tad atsiradusią vilniečių meilę Kaunui, galima įvardinti kaip Kauno miesto tobulėjimo ir modernėjimo įvertinimą.

Autorius
Sigita Dumčiūtė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Sigita Dumčiūtė