Studentiškame Kaune savo vietą randa ir senjorai

Senjorų futbolo turnyras. KAFF nuotrauka.

2017 metų duomenimis, Kauno aukštosiose mokyklose mokosi daugiau nei 40 tūkstančių studentų iš visos Lietuvos bei užsienio. Turbūt ne veltui šis Lietuvos širdyje įsikūręs miestas vadinamas ne tik krepšinio, bet ir studentų sostine. Akivaizdu, kad studentai myli Kauną, tačiau kaip šiame mieste jaučiasi garbaus amžiaus žmonės? Ar miestas pakankamai kreipia dėmesį į jų gerovę? Ir, galų gale, kaip patys senjorai jaučiasi gyvendami studentų pilname mieste?

Miesto rūpestis – akivaizdus

Spalio 1 dieną minima tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Kaune jau ne vienerius metus gyvuoja tradicija ne tik reikšmingai paminėti šią dieną, tačiau visą spalio mėnesį skirti senjorams, kurie turi galimybę apsilankyti nemokamuose seminaruose, koncertuose, muziejuose ir panašiai. Senjorais aktyviai rūpinasi ir Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas, kurį jie gali aplankyti nemokamai.

Negalima sakyti, jog senjorams dėmesys rodomas tik vieną mėnesį per metus. Pagyvenę žmonės sulaukia lengvatų važiuodami viešuoju transportu, lankydamiesi muziejuose ar koncertuose. Jais rūpinasi ir vienas didžiausių šalies sporto klubų Kauno „Žalgiris“, kuris teikia specialias nuolaidas senjorams, norintiems gyvai pamatyti krepšinio rungtynes.

Aktyvesnį gyvenimo būdą propaguojantys senjorai turi galimybę varžytis futbolo, stalo teniso, krepšinio ir kitų sporto šakų turnyruose. Miesto savivaldybė taip pat organizuojama nemokamas mankštas ir kitus fizinius užsiėmimus. Nereikia pamiršti ir Kaune sparčiai atnaujinamų parkų, kuriuose šiltus vasaros vakarus leidžia tiek jaunimas, tiek labiau pagyvenę žmonės.

Pagyvenę žmonės taip pat skatinami neatsilikti nuo šiuolaikinių technologijų. Senjorų bendrijos organizuoja nemokamus kompiuterinio raštingumo užsiėmimus tiems, kurie nori žengti koja kojon su technologijomis.

Senjorai Kaune. VDU nuotrauka.

Užsienio studentai malonesni už lietuvaičius?

Miesto ir jo įstaigų dėmesiu senjorams abejoti nereikėtų, tačiau jiems tai ne vienintelis rūpestis gyvenant Kaune. Studentų antplūdis kiekvieną rudenį iš esmės pakeičia miesto gyvenimą. Prie to turi prisitaikyti ir senjorai.

Vis tik mūsų kalbinta pašnekovė Brigita, neseniai atšventusi savo 70-ies metų jubiliejų, teigia, kad sugyventi su studentais nėra sunku, tereikia turėti truputį kantrybės ir supratingumo.

„Gal kartais sunku, ypač savaitgaliais, kai pradeda jie švęsti, – pokalbį pradeda visą gyvenimą Kaune gyvenanti Brigita, – bet dabar nebėra jau taip baisu, kaip prieš 10 metų. Dabar vaikai kultūringesni.“

Pašnekovė taip pat įsitikinusi, jog jaunimas suteikia miestui daugiau žavesio ir įneša gyvybingumo.

„Juk smagu išėjus į miestą pasivaikščioti pamatyti jaunus, besišypsančius veidus. Mes, senjorai, patys dažnai vaikštome susiraukę, viskuo nepatenkinti. Iš to ir gaunasi, kad kai kurie nepatenkinti tais studentais. Bet manau, kad čia labiau mūsų problema. Studentai Kaunui suteikia gyvybingumo ir daro jį žavingu“, – teigė pašnekovė.

Vis tik moteris pastebi vieną, ne itin malonią tendenciją – studentai atvykę iš užsienio yra mandagesni bei paslaugesni, nei jaunieji lietuvaičiai.

„Pastebėjau, kad užsieniečiai kažkaip labiau linkę padėti ar užleisti vietą troleibuse. Toks jų mentalitetas. Mes dar nemokame tinkamai rodyti pagarbos vyresniems. Aišku, nekalbu apie visus, bet nemažai tokių, kurie dar turėtų pasimokyti etiketo“, – pokalbį užbaigė Brigita.

Studentų pagarba senjorams

Kauno miesto studentai taip pat nemato problemų dalintis miestu su pagyvenusiais žmonėmis. Kauno kolegijos studentė Aušrinė tikina, kad pagyvenę žmonės yra tie, kuriems turėtume jausti pačią didžiausią pagarbą ir nepasididžiuoti padėti senjorui, kuriam tos pagalbos prireikia.

„Kadangi mano tėvai dirba užsienyje, tai aš užaugau su močiute, todėl be galo gerbiu ją ir jos amžiaus žmones. Kaune senjorai labai malonūs, dažnai nusišypso gatvėje. Yra buvę net atvejų, kuomet pagyvenusi moteriškė mane tiesiog užkalbina ir mes pabendraujame keletą ar kelioliką minučių. Gal tai ir smulkmenos, tačiau tiems žmonėms jos gali reikšti labai daug, todėl malonu jiems skirti bent minutėlę savo laiko“, – pasakojo Aušrinė.

Kaimyninių šalių didmiesčiuose – nemokamos senjorų kelionės po miestą

Kaimyninių šalių didmiesčiuose senjorai taip pat mylimi. Rygoje ir Taline vyksta daugybė renginių senjorams, minima jų diena, suteikiamos nuolaidos ir kitos privilegijos.

Vis tik abu šie miestai turi vieną didžiulį pranašumą – nemokamas viešasis transportas. Rygoje juo naudotis gali tik senjorai, na o Taline nemokamai važinėja visi miesto gyventojai. Kaune viešojo transporto kaina senjorams tikrai minimali, tačiau ji yra. O varganas pensijas iš valstybės gaunantys žmonės skaičiuoja kiekvieną centą, todėl laikinojo sostinė dar turi kur pasitempti.

Autorius
Dominykas Norkus
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Dominykas Norkus