Plačiausios aprėpties universitetas Kaune: kokie pokyčiai matomi šiandien

VDU Putvinskio g. pastatas (nuotr. aut. Emilija Voverytė)

2019 metai atnešė didelių permainų aukštojo mokslo plano pertvarkoje. Trys gerai žinomi Lietuvos universitetai – ASU, LEU, VDU pavirto vienu – Vytauto Didžiojo universitetu. Užsibrėžti tikslai mokslo reformoje yra įgyvendinami ir praėjus šiek tiek laiko nuo susijungimo, pokyčiai yra pastebimi. Taigi, ką naujo universitete akademinė bendruomenė mato šiandien ir kokį universitetą jie nori matyti ateityje.

Dvi barikadų pusės

VDU studentės (nuotr. aut. Emilija Voverytė)

Apie universitetų sąjungą Kaune kalbos netyla jau keletą metų, tačiau tai oficialu tapo tik šių metų sausio 1 – ąją dieną. Nuo šiol VDU yra pripažintas plačiausios aprėpties universitetu Lietuvoje, kuris su savimi pateikė nemažai permainų. Vieni pokyčius pasitinka kupini optimizmo, o kiti – su nerimu akyse.

Nepriimtina sistema

Nors Vytauto Didžiojo universitetas palaiko Artes liberales studijų modelį, tačiau tai pastebi, ko gero, ne visi. Štai studentė Monika, kuri VDU švietimo akademijoje studijuoja pradinio ugdymo pedagogiką ir ankstyvąjį užsienio kalbos mokymą, teigia, kad visada svajojo studijuoti VDU. Paklausta, ar universitetų susijungimas pateisino studijų lūkesčius, Monika nepritarė: „Didžiausia problema yra VDU sistema. Čia vyrauja specialybinių ir pasirenkamų dalykų kreditai, kuriuos privaloma išeiti per kelis metus. Mūsų specialybiniai dalykai yra perkelti tiesiogiai iš LEU, tad čia kreditų skaičius viršija maksimumą, dėl kurio vėliau man gali tekti susimokėti”.

Vieta visapusiškam tobulėjimui

Nors Monikai universiteto tvarka nėra priimtina, tačiau studijų kokybė ją tenkina. Apie jas ji atsiliepia teigiamai: „Pačios studijos puikios ir tikrai naudingos kaip būsimai pedagogei”. Studentė, kuri studijuoja ne VDU akademijose, didesnių pokyčių po universitetų jungimosi nepajuto, tačiau galimybių įžvelgia nemažai. „Manau, kad labai geras dalykas, tai galimybė universitetams modernėti kartu, pritraukti daugiau žmonių, visus surinkti į vieną vietą, kuri yra gana patogi plėstis ir tobulėti ”, – teigia VDU lietuvių filologiją ir leidybą studijuojanti Emilija.

VDU viešosios komunikacijos katedros vedėja prof. dr. Kristina Juraitė taip pat neslepia, kad jungtinis VDU turi puikų šansą prisistatyti visuomenei ir akademinei bendruomenei kaip šiuolaikinis, visuomenės poreikius atitinkantis universitetas.

Eksperto komentaras

„Universitetų susijungimas Kaune yra nevienkartinis įvykis, o ilgalaikis procesas, kuriame svarbu tinkamai ištransliuoti siunčiamą žinutę. Tai yra puikus pokyčių komunikacijos atvejo pavyzdys. Pradiniame etape aukštojo mokslo pertvarkos komunikacija nebuvo sėkminga, trūko skaidrumo, aiškumo ir dialogo. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl auditorijos reakcija į pokyčius buvo pagrįsta nepasitenkinimu ir pasitikėjimo stoka“, – teigia VDU viešosios komunikacijos katedros vedėja prof. dr. Kristina Juraitė.

Sėkminga užsienio praktika

Nors ši sąjunga ne visada yra vertinama palankiai, tačiau užsienio praktika rodo visai ką kitą. Vienas sėkmingiausių pavyzdžių yra Londono universitetas, kuris apjungia 17 aukštųjų mokyklų ir vidutiniškai per metus parengia apie 11 tūkstančių absolventų. Kaip teigiama VDU publikuotame straipsnyje VDU, LEU, ASU universitetų integracijos projektas buvo parengtas pagal sėkmingą Aalto universiteto patirtį. Jis jungia tris didžiausius universitetus Suomijoje ir taip garantuoja aukštojo mokslo kokybę.

Aukšti lūkesčiai ateities universitetui

Nepaisant to, kai kurie apklausti VDU studentai ateities universitetui turi aukštų lūkesčių ir iš jo tikisi tikrai daug. Štai pavyzdžiui studentė Monika, paklausta kokį VDU norėtų matyti ateityje, atsakė: „Aš tikiuosi, kad šis universitetas sudarys geriausias studijų sąlygas Lietuvoje, o man pačiai svarbiausia, kad nepriekaištingai paruoštų būsimus pedagogus.” Dideles perspektyvas universitetų sąjungoje įžvelgia ir studentė Emilija, kuri teigia, kad po kurio laiko ši reforma išeis į naudą, mat tik ateityje pamatysime patobulėjusį ir dar labiau išsiplėtusį VDU. Kaip studentei, jai svarbu susipažinti su kuo daugiau skirtingų žmonių, dalintis idėjomis, kurios šiai įstaigai įneš dar daugiau naujovių.

Universitetas, kuriame laukiamas kiekvienas

Universitetų reforma yra vis dar besitęsiantis procesas, kuris jau spėjo sukelti nemažai diskusijų ir reakcijų. Nors studentai į pokyčius žvelgia vis dar su baime, tačiau komunikacijos ekspertai patikina, kad ši reforma yra su aiškiai suformuluotais tikslais, vizija ir tapatybe. Ši sąjunga praplatina studijų ir praktikos galimybių lauką, kuriame yra laukiamas kiekvienas studentas. Primename, kad į VDU ŠA studentų priėmimas yra vykdomas nuo 2018 metų rudens semestro, tuo tarpu į VDU ŽŪA priėmimas vykdomas tik nuo 2019 metų. Daugiau informacijos vdu.lt.

Autorius
Emilija Voverytė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Emilija Voverytė