Narkotikų platinimas Kaune – kaip užkirsti tam kelią?

Narkotikai. Nuotr. Pexels.com

Narkotikų vartojimas ir platinimas – problema, kurios mastui didėjant valstybė stiprina savo pajėgas. Kiekvienais metais pasienyje sulaikoma vis didesnis kiekis į Lietuvą atkeliaujančių narkotinių medžiagų, tačiau dalis jų pasiekia ir Kauno miestą.

Remiantis Lietuvos muitinės informacija, 2018 m. daugiausiai narkotinių medžiagų atgabenta iš Nyderlandų (224 sulaikytos siuntos), Didžiosios Britanijos (35), Vokietijos (20), Ispanijos (18).

Pagal konfiskavimo statistiką taip pat galima matyti, kad populiariausi narkotikai yra: kanapės, heroinas, ekstazis bei amfetaminas.

Tačiau visų narkotikų konfiskuoti nepavyksta ir šie patenka į Kauno miestą bei jo apylinkes. 2018 m. Departamento atlikto naktinių klubų lankytojų tyrimo duomenimis net 46 proc. respondentų Kauno mieste mano, kad narkotikų įsigyti yra paprasta.

Veiksmingiausios prevencinės priemonės

2018 m. gruodžio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimas patvirtino Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018-2028 m. programą. Programoje buvo išskirtos trys pagrindinės prevencinės narkotikų platinimo priemonės.

Paklausos mažinimo

Šia prevencine priemone siekiama atitolinti ar sumažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą bei platinimą. Nuo 2017 m. rugsėjo mėn. visos bendrojo ugdymo mokyklos Lietuvos miestuose privalo užtikrinti kiekvieno mokinio dalyvavimą bent vienoje nuoseklioje ir ilgalaikėje programoje, apimančioje smurto, alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo bei platinimo prevenciją. Kauno mokyklose jau įgyvendinami tokie projektai kaip: „Gyvai“, „Pirma išklausyk“, „Narkomanijos, ŽIV, AIDS, nusikalstamumo, smurto, prekybos žmonėmis prevencija“ programos.

„Visapusės, socialinės įtakos modeliu ir gyvenimo įgūdžių ugdymu pagrįstos prevencinės programos, vykdomos mokyklose, veiksmingai mažina alkoholio ir narkotikų, ypač kanapių, vartojimą“- teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Emilija Gaidytė.

Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikus socialinį tyrimą paaiškėjo ir finansinis šios programos atsiperkamumas. „Jeigu mes investuojame 1 dolerį į mokiniams skirtas švietimo programas, tai vėliau grįžta 4,2 dolerio, o jei investuojame 1 dolerį į tėvų švietimo programas, grįžta 9,5 dolerio“ – situaciją komentavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Inga Bankauskienė.

Žalos mažinimo

Žalos mažinimo prevencine narkotikų platinimo priemone siekiama sumažinti su narkotikų vartojimu tiesiogiai ir netiesiogiai susijusią žalą asmeniui ir visuomenei. Vienas iš pavyzdžių – Kauno mieste jau ilgus metus veikiantys žemo slenksčio paslaugų kabinetai. Jų veikla apima adatų ir švirkštų keitimą, dezinfekcijos priemonių, prezervatyvų dalijimą, konsultavimą ir informavimą, tarpininkavimą, asmens higienos paslaugas, tvarsliavos dalijimą ir kt.

Įgyvendinant šias prevencines priemones sukuriamos palankios sąlygos priklausomybę turintiems asmenims gauti visokeriopą medicininę pagalbą, kuri padėtų atsikratyti šio itin žalingo įpročio. Sumažinus priklausomybę narkotikams turinčių žmonių skaičių, sumažėtų ir narkotikų platinimo taškų skaičius.

Pasekmė
Pasekmės ir praradimai. Nuotr. Pexels.com

Pasiūlos mažinimo

Trečioji prevencinė priemonė yra tiesiogiai susijusi su narkotikų platinimu ir jų židiniais. Naktinių klubų lankytojų tyrimo duomenimis, 39 proc. apklaustų kauniečių nurodė, kad narkotines medžiagas įsigyja iš draugų, 29 proc. nurodė įsigyjantys iš narkotikų prekeivių ar narkotikų prekeivių klubuose ar jų prieigose ir 4 proc. – internetu. Šie duomenys atskleidžia, kad narkotikų paplitimas aprėpia net kelis visuomenės sluoksnius.

Vykdant pasiūlos mažinimo prevenciją pasitelkiama visos valstybinio reguliavimo, instrumentinės, metodinės, motyvacinės, tarptautinio bendradarbiavimo priemonės, kuriomis veiksmingai naudojant baudžiamąsias sistemas, siekiama valdyti psichoaktyviųjų medžiagų prieinamumą. Šios prevencijos vykdymas Kaune pasireiškia kaip žinomų narkotikų platinimo vietų patikra, krata ir asmenų atlikusių nelegalią veiklą baudžiamumas.

Tikimasi, kad pasitelkus aktyvius visuomenės narius ir per dešimtmetį įgyvendinus Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės vartojimo prevencijos programą, Kaunas turės teigiamą pokytį stabdant narkotikų platinimą.

Autorius
Evelina Urkaitė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Evelina Urkaitė