Kaunas – lietuviškasis Silicio slėnis

Nuotrauka iš asmeninio albumo.

Man Kaunas yra tarsi mažas Silicio slėnis Lietuvoje. Mes čia turime viską – technines galimybes tobulėti, startuolių projektus, KTU veikiantį „StartUp Space“.

Praėjusių metų lapkričio mėnesį kauniečių studentų bei vieno moksleivio komanda JAV Silicio slėnyje surengtame inovacijų konkurse pelnė aukščiausią apdovanojimą BEST GLOBAL INOVATION kategorijoje. Komanda, pasivadinusi „GlucoCarer“, pristatė neinvazinio gliukozės kiekio kraujyje matuoklio idėją. Vos prieš porą dienų  Vilniuje vykusiame Benedikto Gylio paramos fondo organizuojamame konkurse „Vilnius Išranda 2017“ „GlucoCarer“ komanda namo išvyko pelniusi 7 tūkst. eurų  piniginį prizą už Didžiausios idėjos pristatymą. Šiandien kalbiname vieną iš komandos narių, biomedicininės elektronikos inžinerijos studentą Rolandą Jakaitį.

 

Rolandas Jakaitis Vilniuje vykusioje startuolių parodoje Vilnius išranda 2017.

 -Papasakok, nuo ko prasidėjo „GlucoCarer“ projektas?

-Priešistorė tokia, kad buvau visiškai praradęs tikėjimą savo mokslais, savo specialybe. Nemačiau jokios prasmės studijose, tad jas mečiau. Likau be studijų, be darbų, kuriuos buvome pradėję daryti su kolegomis. Po metų suvokiau, kad privalau užbaigti tai, ką jau esu pradėjęs. Žinoma, praradau valstybės finansuojamą vietą, teko pačiam mokėti už mokslą. O kai privalai už kažką mokėti, labai rimtai žiūri į savo sprendimą. Tad grįžau į mokslus su trenksmu, su siekiu ir didesne  vizija negu tik įgyti bakalauro laipsnį. Technologijų entreprenerystės modulyje reikėjo suburti komandą, o aš į paskaitą atėjau nieko nepažinodamas. Ėmiau ieškoti daugiau motyvuotų žmonių tarp jau susigrupavusių studentų. Taip sudominau būsimus komandos narius savo idėja, kad net teko išardyti keletą grupių. Taip suformavom stiprią komandą, vienos kursiokės tėtis sirgo cukriniu diabetu, pats asmeniška labai domiuosi medicininiais prietaisais, tad spontaniškai gimė idėja, kaip būdų galima palengvinti cukriniu diabetu sergančių žmonių kasdienybę. Taip ir gimė idėja kurti neinvazinį gliukozės matuoklį.

-Ar pasikeitė požiūris į jus Lietuvoje, kai gavot tarptautinį pripažinimą?

-Laimėjimas davė  atraminį tašką, tai yra mūsų argumentas pristatinėjant idėją investuotojams, nes ji jau buvo įvertinta, reiškia kažkas jau pamatė perspektyvų joje. Be to, po savo sparnu mus priėmė vienas didžiausių pramonės automatizavimo paslaugų ir produktų tiekėjų Lietuvoje, kuris suteikė visas technines galimybes daryti tyrimus ir plėtoti mūsų projektą. Kartais pagalvoju, kad jeigu ne laimėjimas Silicio slėnyje, kelias, ieškant  techninių galimybių „GlucoCarer“ kūrimui, būtų daug sunkesnis.

 

Pirmasis iš kairės Rolandas Jakaitis.

-Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate kaip komanda?

-Motyvacijos svyravimai – vienas iš iššūkių. Prieš konkursą buvo nerealus „vaibas“ dalyvauti, daryti, visa komanda tryško entuziazmu. Viskas sekėsi puikiai, laimėjom  apdovanojimą, apimti euforijos grįžom  į Lietuvą. Ir čia baigėsi linksmoji dalis, nes realiai tu neturi nieko, turi tik idėją, teorinį pagrindimą, laimėjimą. Bet tam, kad idėja įgautų apčiuopiamą formą , darbai turi tęstis. Prasidėjo nuolatinis literatūros skaitymas užsidarius kabinete tarp keturių sienų. Aš esu nenustygstanti vietoje asmenybė, tai tas sausas literatūros kramtymas be jokios komunikacijos, be jokio organizavimo  varė iš proto. Visa grupei taip pat nėra lengva. Čia yra juodas darbas, reikalaujantis jėgų, laiko ir susikaupimo. Be to, šiuo metu mes negaunam jokio finansinio atlygio už šitą darbą, esame jauni, turime įvairiausių poreikių.  Bet mes tikime idėja, nors, turiu pripažinti, kad kartais jautiesi kaip Sizifas, kasdien ridenantis akmenį į kalną.

-Kur ieškote motyvacijos, kai ji dingsta?

-Pats asmeniškai bandau visokius metodus, sportuoti, skaityti motyvuojančias knygas. Reikia dirbti su savimi. Ir žinoma, stengiamės dalyvauti įvairiausiuose projektuose, nes aplinkos įvertinimas yra vienas didžiausių motyvacijos užtaisų.

-Kaune gyveni nuo vaikystės. Su kuo tau asocijuojasi Kaunas?

-Man Kaunas yra tarsi mažas Silicio slėnis Lietuvoje. Mes čia turime viską – technines galimybes tobulėti, startuolių projektus, KTU veikiantį „StartUp Space“.  Neseniai atidarytame VDU Inovatyvių studijų centre veikia Holivudo standartus atitinkanti garso įrašų studija, KTU Santakos slėnyje yra tiek techninių galimybių atlikti įvairiausius tyrimus, kurti. Ten veikia Medžiagų mokslo institutas, Biomedicininės inžinerijos institutas, Sveikatos telematikos institutas, Realaus laiko kompiuterinių sistemų centras.  Kaunas yra pritraukęs net NASA!  Trūksta galbūt tik kompetentingų žmonių, kurie gebėtų išnaudoti visas galimybes, kurios yra suteiktos.  Kaunas yra tarsi dėžė, pilna puikių „įrankių“, tik reikia mokėti tais įrankiais naudotis. Žinoma, iki tokios ekosistemos kaip Silicio slėnyje, Kaunui dar reikia padirbėti. Bet labai džiugu, kad yra žmonių, kurie dirba ta linkme.

 

Viršelio nuotrauka iš asmeninio albumo.

Autorius
Rasa Raudyte
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Rasa Raudyte