Ko reikia, kad išliktų Kauno zoologijos sodas?

Tikriausiai kiekvienam iš mūsų teko lankytis Kauno zoologijos sode, tačiau nesusimąstėme, kad jo išlikimui gali grėsti pavojus. Apie tai, kad prastėja zoologijos sodo būklė dažnai atsiliepimuose teigė lankytojai. Iš tiesų, sodas neišgali suteikti pakankamai gerų gyvenimo sąlygų gyvūnams. Vieni žmonės mano, kad šiai įstaigai reikia užsidaryti, o kiti linki, kad zoologijos sodas pasitaisytų ir tęstų savo veiklą.

Faktai, patvirtinantys apie prastas gyvūnų gyvenimo sąlygas

Gamtininkas Tadas Ivanauskas 1938 m. įkūrė Lietuvos zoologijos sodą, kurio veikla buvo puikiai plėtojama laikui einant. Zoologijos sodas 1989 m. buvo priimtas į Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociaciją (EAZA). Vėliau tapo nykstančių gyvūnų europinio veisimo programos (EEP) dalimi. 2013 m. buvo labai nesėkmingi, Lietuvos zoologijos sodas priverstas pasitraukti iš EAZA asociacijos, nes neatitinka net minimalių keliamų kriterijų gyvūnų gyvenimo sąlygoms patenkinti.

Ši žinia sudrebino visą šalį, daug priekaištų sulaukė Lietuvos zoologijos sodo direktorius Vaclovas Dumčius, kuris vėliau pasiprašė atleidžiamas iš darbo. Dabar šias pareigas užima Aurimas Didžiokas, kuris iki pat dabar vis tvarko išsakytas EAZA pastabas ir kitas slegiančias zoologijos sodą problemas.

Žmonių pasipiktinimas išreikštas atsiliepimuose

Lietuvos zoologijos sodo „facebook“ puslapyje galime pastebėti daug neigiamų atsiliepimų. Žmonės teigia, kad nuo okupacijos laikų pokyčių nėra, kad gyvenimo sąlygos gyvūnams neatitinka Europos sąjungos standartų, aplinka nesutvarkyta, narvai apleisti, o gyvūnai atrodo liūdni ir išsekę. Žmonės piktinasi, kai kurie net linki zoologijos sodui užsidaryti, nes, jų nuomone, taip bus geriau gyvūnų labui.

Buvusi zoologijos sodo savanorė, vėliau ten ir įsidarbinusi gyvūnų prižiūrėtoja Jovita Trijonytė pasidalino darbo patirtimi ir įspūdžiais: „Visi darbuotojai atsidavę savo darbui ir daro viską, kad zoologijos sode gyvūnams nieko netrūktų. Visi stengiasi suteikti maksimalias sąlygas, kokias gali. Kartais straipsniai, kuriuos mes skaitome įvairiuose portaluose, būna smarkiai persūdyti”,- tarė mergina.

Lietuvos zoologijos svarba

Lietuvos zoologijos sodas yra puiki gamtos mokslų švietimo sistema, kuri vaikams leidžia pažinti įvairius gyvūnus realybėje. Zoologijos sodas gali pasiūlyti net gi 3 skirtingas edukacines programas: pažintinę ekskursiją ir edukacinę programą, kurios gali būti parengtos atsižvelgiant į pedagogų ir lankytojų interesus, pageidavimus. Išvažiuojamoji edukacija – alternatyva apsilankymui zoologijos sode. Jeigu negalite atvykti į zoologijos soda, mielai aplankys jus. Mažieji gyvūnėliai vabzdžiai ir paslaptingiausi žemės gyventojai – ropliai, pasirengę kelionei visuomet.

Pakalbinta LSMU veterinarijos studentė Birutė Jocytė teigia: „Zoologijos sodas yra svarbus ne tik miesto gyventojams, tačiau ir veterinarijos akademijos studentams. Tik zoologijos sodo dėka muziejuje turime žirafos skeletą. Tai taip pat, yra puiki vieta pažinti svetimų kraštų gyvūnus.” Išties šiuo metu zoologijos sodas turi 31 egzotiškos kilmės arba arti išnykimo ribos gyvūnų rūšių.

Kita pašnekovė Jovita Trijonytė įsitikinusi, kad: „Lietuvos zoologijos sodas turi išlikti, tačiau kitokiame pavidale”,- apie tai kokių priemonių turėtų imtis zoologijos sodas, kad taptų geresniu, buvusi savanorė ir darbuotoja pakomentavo vėliau.

Zoologijos sodui reikia paramos ir pokyčių

Meilę gyvūnams spinduliuojanti Jovita Trijonytė siūlo idėją, kuri galėtų pagerinti sodo situaciją: „Gyvenimo sąlygos: gardai, lauko aptvarai, pripažinkim, nėra pačios geriausios būklės ir dydžio, bet ir pats sodas nėra toks didelis kaip užsienio šalių, todėl, manau, puikus sprendimas būtų tiesiog sumažinti gyvūnų skaičių zoologijos sode. Galbūt pasilikti tik prie europietiškų rūšių ir egzotines rūšis tokias kaip: žirafas, liūtus, antilopes ir kitus išsiųsti į tokius zoologijos sodus, kuriuose aptvarų dydžiai ir sąlygos gyventi jiems būtų kur kas geresni.”

Kengūra, I. Stružeckytės nuotrauka

Kaimyninėje šalyje Lenkijoje, Varšuvos centre įkurtas zoologijos sodas dar 1928 m. Šis sėkmingas zoologijos sodas priklauso Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijai (EAZA), suteikia geras gyvenimo sąlygas gyvūnams, kurių šiuo metu Varšuvos zoologijos sode gyvena apie 5000. Nuo 2012 metų čia lankytojai gali pamatyti ir dramblių. Kasmet čia apsilanko apie 1 mln. lankytojų, tai vienas iš geriausių artimų pavyzdžių mums ir populiariausių zoologijos sodų Europoje.

Autorius
Rūta Stružeckytė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Rūta Stružeckytė