Knygų namelių sėkmė Kaune – ar ši tradicija prigijo?

Tikriausiai ne vienas iš jūsų, eidami Studentų skvero gatve, atkreipėte dėmesį į ryškiaspalvį, paukščių lesyklėlę primenantį namelį. Tiesa, į šį namelį užsuka ne paukščiai, bet knygos. O namelio idėja yra tokia, kad kiekvienas gyventojas gali atnešti jau perskaitytą savo knygą ir pasiimti naują, labiausiai patikusią. Todėl tai skatina kauniečių bendruomeniškumą bei norą dalintis, tad šiandien apžvelgsime šių namelių istoriją ir išsiaiškinsime Kauno gyventojų požiūrį į juos.

Knygų namelis, esantis Studentų svere. Nuotraukos autorė Sandra Stanislovėnaitė

Pirmiausia, ši graži iniciatyva atsirado 2009 metais, kai Viskonsino valstijoje (JAV) buvo įrengtas pirmasis knygų namelis, skirtas mokytojos, mėgusios skaityti, atminimui pagerbti. Tačiau vėliau visa tai peraugo į gražią iniciatyvą prie kurios prisidėjo žiniasklaida ir įvairios organizacijos. Šios idėjos iniciatorių pagrindinis tikslas –  įrengti 2500 mažų bibliotekėlių visame pasaulyje.

2011 metais jų buvo įregistruota 400, o jau 2012 metais – tikslas buvo pasiektas, todėl tais pačiais metais gegužę, šios bibliotekėlės buvo įregistruotos kaip ne pelno siekianti organizacija „Little Free Library“. Kadangi šių namelių skaičius visame pasaulyje sparčiai augo, o Lietuvoje tokia biblioteka atsirado 2012 metais ,Vilniuje. 2015 metų vasario 16-tąją pirmasis knygų namelis atsirado ir Kaune.

Šio namelio iniciatorės buvo Vytauto Didžiojo universiteto studentės – Indrė Levickytė ir Greta Rozenbergaitė, kurios matydamos, kokio pasisekimo sulaukia tokie nameliai Vilniuje, nusprendė, jog pats laikas ir Kaune tokį pastatyti.

Kadangi tokie nameliai susilaukia nemažai susidomėjimo, buvo atlikta Kauno gyventojų internetinė apklausa ir išsiaiškinta, kaip žmonės vertina tokius namelius ir ar jais naudojasi. Apklausoje dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės, kurių atsakymai nustebino. Pagal apklausos rezultatus galima pastebėti, kad dauguma žmonių atkreipė dėmesį į šiuos namelius ir žino ar bent ne kartą yra girdėję apie šią iniciatyvą. Tačiau mažesnis procentas apklaustųjų buvo tų, kurie naudojasi šiomis bibliotekėlėmis, kadangi jomis naudojasi tik 40 proc. gyventojų, o visi kiti, deja, dar nesinaudojo arba neišsirinko sau patikusių knygų.

Taip pat, statistiškai, daugiausiai naudojasi šiuo knygų nameliu 16-35 metų amžiaus žmonės. Pagal apklausos rezultatus, galime spręsti, kad bibliotekėlės sulaukia nemažai dėmesio ir skaito knygas įvairaus amžiaus žmonės. Todėl galime teigti, kad šių namelių tradicija prigijo ir Kaune. Negalima nepastebėti, kad tokių namelių atsirado daugiau ir kituose miestuose, o ši iniciatyva sparčiai plečiasi. Vien šiuo metu, tokių blibliotekėlių visoje Lietuvoje yra skaičiuojama apie 31, tačiau tik laiko klausmas, kada šis skaičius padidės ir žmonių, žinančių apie tai, bus dar daugiau.

Tyrimo metu, buvo pakalbinta ir keletą studentų apie tai, ką mano apie šias „lesyklėles” primenčius knygų namelius. Kauno technologijos universiteto tečiakursis Viktoras (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) mano, kad tai puikus būdas nekaupti senų ir jau perskaitytų knygų namuose, nes galima atnešti jau perskaitytą ir pasikeisti į kitą, kas leidžia skaityti vis kažką naujo, o galbūt tavo knygą, kurią tu atneši, jau seniai kažkas norėjo perskaityti. Todėl jis šią idėją vertina teigiamai.

Kita mūsų pašnekovė – Vytauto Didžiojo universiteto studentė Kamilė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) sako, jog dar neteko apsilankyti prie šio knygų namelio, tačiau gimtajame mieste Alytuje tai jau tapo miestelio gyventojų lankytina vieta, todėl toks knygų dalijimosi būdas jai atrodo gana patrauklus. Visgi mergina pripažino, kad pati labiau linksta prie tradicinių įpročių ir renkasi bibliotekas.

Apibendrinant pačią idėją ir jos išplėtojimą, tikrai matosi, kad ši knygų namelio idėja patinka gyventojams ir tradicija plinta ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose, kas yra pagirtina, kadangi žmonės yra skatinami dalintis, kuo daugiau skaityti ir tobulėti. Ir net neabejojama, jog dar po kelių metų, tokių namelių bus daugiau.

Autorius
Sandra Stanislovėnaitė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Sandra Stanislovėnaitė