Kino teatre – ne kinas, o teismo salė

Nuo XXa. pradžios iki dabar Kaune buvo įsikūrę apie 40 kino teatrų. Neįtikėtina, tačiau šiandien mieste yra išlikę vos keletas veikiančių kino teatrų, o likusieji tapo apleistais vaiduokliais arba juose plėtojama visiškai kitokia veikla.

Kino Tetras ,,Eiguliai“, P.Lukšio g. 66, (nuotr. miestai.net)

Kaunas yra pilnas ne tik kultūros, bet ir architektūros. Akivaizdu, kad šie žodžiai yra tarpusavyje susiję – kiekviename pastate gimsta skirtinga kultūra, kuri formuoja miestiečių požiūrį, pasirinkimus, tam tikrus pomėgius vienose ar kitose vietose. XX a. masiškai pradėjus populiarėti kinui Europoje, Kaune pradėjo kurtis begalės kino teatrų – kinas buvo naujas, įdomus, vizualus ir gana pigus laisvalaikio praleidimo būdas, kinas tapo bene populiariausia miestiečių pramoga, tai kūrė naują ir modernią kultūrą. Nuo XXa. pradžios iki dabar Kaune buvo įsikūrę apie 40 kino teatrų. Atrodo neįtikėtina, tačiau šiandien mieste yra išlikę vos keletas veikiančių kino teatrų, o likusieji tapo apleistais vaiduokliais arba juose plėtojama visiškai kitokia veikla.

,,Bovi“, ,,Oaza“, ,,Olimpas“, ,,Klio“, ,,Palas“, ,,Mūza“, ,,Akkordas“, ,,Triumf“, ,,Paladium“, ,,Banga“, ,,Forum“, ,,Daina“, ,,Pasaka“, ,,Aušra“, ,,Hollywood“, ,,Saturn“, ,,Pašvaistė“, ,,Santaka“, ,,Taika“, ,,Eiguliai“, ,,Vilnis“, ,,Dainava“, ,,Planeta“, ,,Senasis Trestas“ ir dar daugelis kitų vardų anuometiniame Kaune kūrė kultūrą. Iš visų senųjų kino teatrų veikusių Kaune, veikiantis iki šiol liko tik vienas – ,,Romuva“ (beje, jis yra ir pats seniausias veikiantis kino teatras Lietuvoje).

Bene labiausiai menami senieji kino teatrai tai ,,Planeta“ ir ,,Senasis Trestas“ – jie savo veiklą baigė bene vėliausiai iš visų vardintų kino teatrų. Šiandien buvusioje ,,Planetoje“, Vytauto pr. 6 yra įsikūręs stoties turgus – buvusioje kino salėje šiandien dėliojami mėsos, žuvies gaminiai, įvairūs kepiniai, vaisiai, daržovės. Prieš gerą dešimtmetį turbūt retas būtų pagalvojęs, kad būtent čia, kino centre kino nebeliks, o jį pakeis tiesiog turgus. Kažkokių ryškių ženklų, kad anksčiau čia būta kino teatro nėra, išskyrus tai, kad prie stoties esančioje požeminėje perėjoje šalia vieno iš išėjimų yra nubrėžta rodyklė link dabartinio turgaus pastato ir parašyta ,,Kino teatras ,,Planeta“.

Požeminėje perėjoje netoli stoties yra vis dar išlikusi nuoroda į buvusį kino teatrą ,,Planeta“ – dabartinį stories pastatą (nuotr. P. Lemežio)

Kitas garsus kino teatras, savo veiklą baigęs prieš dešimtmetį – ,,Senasis Trestas“. Šiandien šiame pastate filmų neberodo, dabar ten greičiau narplioja istorijas primenančias filmų scenarijus – čia įsikūręs Kauno apygardos teismas. Įdomu tai, kad apie kino teatro egzistavimą šioje vietoje išduoda svetainė cinema.lt. Joje nurodyti ,,Senojo tresto“ rekvizitai – adresas, telefonas. Kitoje interneto svetainėje 7md.lt (7meno dienos) galima rasti netgi šio kino teatro repertuarą. Štai lygiai prieš 14 metų ,,Senajame treste“ tokiu metu galėjote žiūrėti filmus ,,Žiedų valdovas 2: dvi tatuiruotės“ arba ,,Prarastų svajonių salą“.

Dar vienas kino teatras – ,,Pasaka“, šiandien taip pat filmų neberodo. Dabar čia veikia laisvalaikio namai – klubas. Bet kokiu atveju pastatas išliko kaip pramogų industrijos objektas, bet dalis kauniečių dar tikrai mena kaip žiūrėjo šiame pastate vieną ar kitą filmą dar prieš atkuriant nepriklausomybę.

Didžioji dalis kino teatrų buvo įkurti Laisvės alėjoje, centre – šiandien vietoje jų veikia bankai, kavinės, parduotuvės, naktiniai klubai, vietoje ,,Baltijos“ kino teatro įsikūrė Lėlių teatras.

Įdomu, kaip keitėsi tam tikrų pastatų funkcijos bėgant laikui: atrodo prieš keletą metų, šen ar ten žiūrėjai gerą filmą, o šiandien toje pačioje patalpoje perki duonos kepalą. Atrodo neįtikėtina, tačiau taip yra. Daugelis vardų: ,,Planeta“, ,,Senasis Trestas“, ,,Pasaka“ bei dar nemažai kitų įmonių ir vardų dingusių iš miesto gyvenimo niekas per daug ir nepasigedo ir juo labiau nesusimąstė, jog šios įmonės tebuvo verslai, kurie buvo silpnesni nei tuometinė rinka. Bet bet kokiu atveju, tuometiniame Kaune kino bumas buvo neišvengiama Kauno Kultūros dalis, kuri formavo, plėtė miestiečių pasaulėjautą bei paliko įvairių sentimentų bei įspūdžių.

Autorius
Paulius Lemezis
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Paulius Lemezis