Kaunas seniesiems troleibusams taria: ,,Atia senienos, labas, naujienos!’’

Troleibusas reprezentuojantis ,,Kaunas Hockey'' komandą. Tado Vincaičio – Plūgo nuotr.

Kauno senųjų troleibusų ,,Škoda’’ gyvavimas mieste eina į pabaigą. Netrukus jie bus pakeisti naujaisiais ,,Soliaris’’ troleibusais. Tačiau prieš baigiant savo ilgametę tarnystę viena pagrindinių miesto transporto priemonių atgimė tapdama gatvės meno paroda ,,Atia senienos, labas, naujienos!’’.

Savaitgaliais, kai daugelis lietuvių ilsisi ir planuoja būsimos savaitės darbus ,,Kauno autobusų’’ dažyklos aikštelė nusispalvina įvairiausiomis spalvomis ir virsta būsimų meno kūrinių dirbtuvėmis. Ten įvairūs menininkai iš Kauno, Vilniaus ir net Maskvos su savo pagalbininkais transformuoja senuosius ,,Škoda’’ troleibusus į gatvės meno eksponatus, kurie vėliau išrieda į gatves, stengiasi maloniai džiuginti miesto gyventojus ir svečius.

Savaitgaliais dažyklos aikštelėje verda intensyvus darbas

Menininko, kurio keletas darbų jau važinėja Kauno gatvėmis, Tado Vincaičio – Plūgo teigimu vieno troleibuso dekoravimas vidutiniškai užtrunka keletą dienų, tačiau tai nėra daugeliui įprasta aštuonių valandų darbo diena. Dažniausiai ji trunka 10 ar net 12 valandų. ,,Man visuomet padeda pagalbininkai ir pagalbininkės. Pirmąjį troleibusą dekoravome keturiese. Vėliau dirbome dviese su Karoliu Grubiu. Noriu jam padėkoti už pagalbą ir atsidavimą. Visuomet yra reikalingas bendradarbiavimas, pasidalinimas darbais, pagalba vieni kitiems. Prisipažinsiu, kad vienas per savaitgalį troleibuso neįveikčiau’’.

Šiuo metu Kauno gatvėmis jau važinėja keletas menininko darbų. Daugiausiai susidomėjimo sulaukė troleibusas reprezentuojantis ledo ritulio ,,Kaunas Hockey’’ komandą, tačiau nepamiršti lieka ir Kauno Ąžuolyno parką ir meilę miestui (Aš myliu Kauną) vaizduojančios transporto priemonės. Tadas Vincaitis atskleidė, jog miesto gyventojai ir svečiai dar gali tikėtis išvysti naujai dekoruotų jo troleibusų: ,,Dar laukia keletas troleibusų, šiuo metu su kolegomis derinamės laisvus savaitgalius, kad visi galėtų įsilieti į dekoravimo procesą’’.

Troleibusas dedikuotas Kauno Ąžuolyno parkui. Tado Vincaičio – Plūgo nuotr.

Kauniečių akimis projektas ,,Atia senienos, labas, naujienos!’’ vertinamas dvejopai

Tikriausiai didžioji dalis lietuvių sutiks, jog esame tauta, kuri mėgsta aptarti visus įmanomus įvykius ir situacijas vykstančias aplink mus. Šis projektas nėra išimtis. Viešojoje erdvėje pasirodžius pranešimams apie senųjų ,,Škodų’’ dekoravimą ir tokį atsisveikinimo būdą su miestu pasipylė begalės įvairiausių nuomonių. Vieni giria tokį sumanymą, teigdami, jog tai puiki mintis, giria menininkus, kurie yra neatsiejama projekto dalis, ir džiaugiasi mieste vykstančiomis permainomis.

Visgi atsiranda tokių, kurie yra nepatenkinti spalvotaisiais troleibusais, vadina tai kiču, mano, jog vienspalvės keturratės priemonės atrodytų gražiau.

Tadas Vincaitis – Plūgas teigia daug kartų skaitęs neigiamus atsiliepimus apie šį projektą: ,,Žmonės teigia, kad pinigai skirti šiam projektui yra išmetami, nes tai laikina. Troleibusai iškeliaus poilsio ir meniniai vaizdai bus pamiršti. Na, man irgi atrodo, kad galbūt pinigus būtų galima panaudoti ir prasmingiau, tačiau žvelgiant iš kitos pusės, tai savotiškas mural art žanro ir jo atstovų pripažinimas’’. Visą troleibusų dekoravimą finansuoja ,,Kauno autobusai’’ kurie yra pavaldūs Kauno miesto savivaldybei.

Senųjų troleibusų ateitis dar nėra aiški

Kol kauniečiai stebi senųjų troleibusų transformacijas, skuba vertinti tokius pokyčius ir sprendimus daugeliui lieka neatsakytas tik vienas klausimas – koks likimas laukia daugelio miestiečių diskusijų tema tapusių spalvotųjų troleibusų. Kauno miesto savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus specialistės Aušrinės Vaščėgaitės teigimu, šis klausimas vis dar yra svarstymo stadijoje, tačiau yra keli galimi scenarijai. Pirmasis– į miestą atvažiavus naujiesiems ,,Soliaris’’ troleibusas, senosios ,,Škodos’’ gali virs gatvės meno paroda, kurią galėtų aplankyti visi miesto gyventojai ir svečiai. Antrasis – senieji troleibusai bus parduoti viešajame aukcione.

Panašių pavyzdžių užsienyje –  itin mažai

Ieškant panašių projektų vykstančių kitose pasaulio šalyse susidaro įspūdis, jog ,,Atia senienos, labas naujienos!’’ gali būti beprecedentis įvykis. Sunku rasti tokių pačių ar bent jau panašių vykusių projektų. Visgi, geriau paieškojus šiokių tokių sąsajų galima rasti su pakistaniečiu Mohammed Rafiq. Žurnalistas Hassan Ghani straipsnyje ,,Transforming Pakistan’s buses into art“  pasakoja, kad per 40 metų karjeros jis dekoravo maždaug 5000 autobusų. Pastarieji dažniausiai būna išmarginti įvairiausiomis spalvomis ir raštais, tad dažnai stebina ir džiugina ne tik Pakistano piliečius, bet ir jo darbais susidomėjusius žmones iš viso pasaulio.

Kauno savivaldybės ryšių su visuomene skyriaus pranešime spaudai teigiama, jog visai netrukus į Kauną atvyks 85 naujieji naujieji ,,Soliaris’’ troleibusai, kurie pakeis senuosius gatvės meno kūriniais virstančias ,,Škoda’’ transporto priemones. Visi troleibusai atitiks aukščiausius kokybės standartus, bus žemagrindžiai. Troleibusuose bus 33 sėdimos vietos, jie talpins iki 85 keleivių.

 

Autorius
Indrė Baniulytė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Indrė Baniulytė