Kas Kauną daro Kaunu?

Mato Žogino nuotrauka

Kaunas – unikalus miestas. Laikinoji sostinė stebina daugeliu dalykų, apie kuriuos nuolatos rašomi straipsniai, nuo kurių mirga ir spauda, ir internetiniai portalai: nuostabi architektūra, kvapą gniaužiantis gamtos grožis, nauji projektai, vis labiau modernėjantis Kaunas ir t.t.

Kaunas – unikalus miestas. Laikinoji sostinė stebina daugeliu dalykų, apie kuriuos nuolatos rašomi straipsniai, nuo kurių mirga ir spauda, ir internetiniai portalai: nuostabi architektūra, kvapą gniaužiantis gamtos grožis, nauji projektai, vis labiau modernėjantis Kaunas ir t.t. Bet yra keletas puikiai Kauno unikalumą atskleidžiančių faktorių, kuriuos žino ir atpažįsta kiekvienas kaunietis, bet apie juos kalbama labai mažai. Per mažai. Taigi, kas Kauną iš tiesų daro Kaunu?

Treningai ir drąsus jaunimas

Mato Žogino nuotrauka

Visų pirma – Kaunas stebina tolerancijos ir netolerancijos mišiniu. Aplink visi tik ir kalba, kaip svarbu ugdyti jaunų žmonių supratimą apie tolerancijos svarbą, kaip reikia ugdyti dorus ir atsakingus piliečius. Mokyklose skaitomos paskaitos apie patyčių žalą, organizuojamos tolerancijos savaitės, na, o kol geri vaikai kuria šūkius „patyčioms – ne“ – Laisvės alėjoje vaikšto treninguoti pradedantieji marozai ir drąsiai nusispjauna prie suaugusiojo kojų bei, žinoma, būtinai necenzūriniais žodžiais jau iš tolo pasveikina iš muzikos mokyklos einantį bendraamžį, nešiną instrumentu. Na, o jei drąsūs jaunuoliai tinkamai nusiteikę, dar stabtelės prie muzikanto ir įtraukę paskutinį cigaretės dūmą būtinai pasiteiraus: „ė, ko žiūri?“ – mat muzikanto žvilgsnyje buvo pastebėta per mažai pagarbos. Juk joks kito miesto gyventojas nenusipelnė tiek pagarbos, kiek nusipelnė kaunietis.

Miestietiškas miestas

Internetų rašytojas, užkietėjęs Kauno mylėtojas Simonas Mieliauskas paklaustas, kuo, jo nuomone, mylimas miestas yra unikalus, tvirtina: „Kaunas yra miestas-valstybė, miestas-tauta ir miestas-kultūra. Kaunas yra vieta, puikiai išlaikiusi senamadiškas urbanistines tradicijas. Kaunas yra itin miestietiškas miestas, ko gero, net ir pats miestietiškiausias visoje šalyje, tačiau be proto uždaras (kas kitu atveju skambėtų kaip gryniausias oksimoronas, tik ne šiuo). Tai miestas, užaugęs ant senų europietiškų vertybių, „patobulintas“ sovietinio jungo ir savyje sukūręs laukinio, teksasietiško libertarizmo – priešinimosi bet kokiai aukštesnei, iš viršaus nuleistai valdžiai – vertybes. Kaune bus nušvilptas kiekvienas politikas, nepriklausomai nuo jo pažiūrų, ideologijos ir nešamų lozungų, jei tik kauniečių publika įtars minties paveikimo kėslus. Bet kuris. Tiesiog” – nusišypso Simonas Mieliauskas, pats gimęs ir užaugęs Kaune.

Juk joks kito miesto gyventojas nenusipelnė tiek pagarbos, kiek nusipelnė kaunietis.

Unikaliausi Kauno rajonai

Garsūs ir pavojingi rajonai Kaunui taip pat suteikia išskirtinumo. Nuvykus į vieną jų pasijunti tarytum kino filme. Pavyzdžiui, įprasta, kad taip vadinamoje Slabotkėje automobiliai važinėja lėčiau, vieniši vaikai viduryje gatvės žaidžia kamuoliu ir šaligatviais bastosi benamiai šunys. Net jie žvelgia į tave įtariai iš tolo užuosdami, kad esi ne vietinis. O ką jau kalbėti apie juodas kates, kurių ne viena spėja perbėgti gatvę, taip pranašaudamos nelaimę. Vienas Slabotkėje gyvenantis vaikinas vardu Karolis (vardas pakeistas, siekiant užtikrinti vaikino saugumą) sako, kad šiuose rajonuose žmonės vaikšto retai, kadangi visada esi priverstas bėgti, tik arba bėgi tu – arba bėga nuo tavęs.

„kaunietis nori turėti (ar bent būti paturėjęs) viską, kas tik gali būti reikšminga, svarbu, glamūriška bet kur kitur bet kam kitam, ir pasakyti ha, žinau, mačiau, turėjau, nebeįdomu, haha. Ar tai tik tuštybė? Gal taip, gal ir ne, bet miesto dvasia ją pateisina ir pilnai išpildo” – S. Mieliauskas

Unikaliausi miesto gyventojai

Mato Žogino nuotrauka

Kaune galima pamatyti, kokia nuostabi esanti subkultūrų mišrainė. Tik laikinojoje sostinėje ir hipsteriai, ir marozai, sėdi tame pačiame bare, surėmę pečius prie vieno staliuko ir kelia alaus bokalą už dar vieną Žalgirio pergalę arba, kas taip pat nesvetima geriausia Lietuvoje vadinamai Kauno krepšinio komandai, aplaisto dar vieną kartų pralaimėjimą. Pamačius tokį gražų ir širdžiai mielą vaizdą tik dar kartą prisimeni ir supranti, jog krepšinis tikrai vienija lietuvius. Net ir kauniečius. S. Mieliauskas neabejotinai pritaria faktui, kad unikalus ne tik pats Kauno miestas, bet ir jo gyventojai. Anot jo „kaunietis nori turėti (ar bent būti paturėjęs) viską, kas tik gali būti reikšminga, svarbu, glamūriška bet kur kitur bet kam kitam, ir pasakyti ha, žinau, mačiau, turėjau, nebeįdomu, haha. Ar tai tik tuštybė? Gal taip, gal ir ne, bet miesto dvasia ją pateisina ir pilnai išpildo”teigia kaunietis.

Spurginė visada lūžta nuo įvairiausio plauko klientų ir tai bene vienintelė kavinė Lietuvoje, kur Apple kompiuterį išsitraukti būtų tikrų tikriausia gėda.

Mato Žogino nuotrauka

Kontrastai arba miestas, kuriame vietos užtenka visiems

Dar vienas unikalus Kauno miesto bruožas – kontrastas tarp tam tikrų centre įsikūrusių kavinių. Pavyzdžiui, nenuginčijamas skirtumas tarp kavinės Coffee Inn, kurioje jaunimo elitas ateina nusipirkti madingos latte kavos su karameliniu sirupu ir standžia pieno puta, sūrio pyrago, pagardinto uogomis ir, beabejo, pasinaudoti nemokamu internetu, pasidėjus ant stalo nešiojamą Apple kompiuterį (tiesa, kartais taip ir nepanaudojamą, tik padedamą šalia sūrio pyrago, kad kiti galėtų atpažinti, jog tu tikrai priklausai jaunųjų elitui) ir tarp kitoje gatvės pusėje įsikūrusios ir legendomis apipintos Spurginės, kurioje taupumo sumetimais karpomos servetėlės. Tiesa, Spurginė visada lūžta nuo įvairiausio plauko klientų ir tai bene vienintelė kavinė Lietuvoje, kur Apple kompiuterį išsitraukti būtų tikrų tikriausia gėda. Akivaizdu, kad Kaune vietos užtenka visiems. Kaune suderinami patys neįtikėčiausi ir nesuderinamiausi dalykai. Kaune nieko nėra neįmanomo. S. Mieliauskas nesudvejojęs pritaria, kad tai dar vienas mylimo miesto išskirtinumas ir papildo: „Čia patogiai jaučiasi ir bujoja street artas, bohema, klubinė kultūra, gatvės mada, menininkai ir akademikai, subkultūros, naktinis gyvenimas, hipsterystė, modernus menas ir moderni universitetų šviesuomenės mintis, saugomi ir puoselėjami iškilaus architektūrinio ir kitokio paveldo šedevrai, nors visiškai lygiagrečiai ir tuo pat metu didžiulės miesto-polio gyventojų dalies toleruojamas ir skatinamas organizuotas ir/ar sisteminis nusikalstamumas, korupcija, nepotizmas, švogerystė, rusiškų kalėjimų kultūra, perduodama tiesiogine to žodžio prasme iš kartos į kartą, laukinis kapitalizmas, kultūrinis konservatyvizmas bei kitas nematerialusis paveldas. Ir tai nėra laikinas ar stichiškas dalykas. Tai yra permanentinė būsena” – Kauno miesto unikalias savybes vardina S. Mieliauskas.

Joks kito miesto gyventojas taip nesididžiuoja savo miestu ir kilme, kaip didžiuojasi kaunietis.

„Nenoriu girtis, bet iš Kauno būsiu“

Mato Žogino nuotrauka

Apie jokį kitą Lietuvos miestą nekuriama tiek daug klišių, kaip apie Kauną ir joks kito miesto gyventojas taip nesididžiuoja savo miestu ir kilme, kaip didžiuojasi kaunietis. Tai dar vienas išskirtinis Kauno ir miesto gyventojų bruožas. „Nenoriu girtis, bet iš Kauno būsiu“ – skelbia šimtai, gal net tūkstančiai kauniečių socialiniame tinkle Facebook. Internetų rašytojas Simonas Mieliauskas pritaria: „apie Kauną, kaip išskirtinį, spalvingą ir neįprastą geografinį-socialinį darinį sklando daug legendų  ir plačiai pritaikomų klišių: Jei išgyvenai Kaune – išgyvensi bet kur, Kaune irgi galima gyventi, Kaunietis kaunietį pažins bet kurioje pasaulio vietoje, Aptvėrus Kauną spygliuota viela – kiekvienas žinotų už ką sėdi, Kaunas yra Kaunas ir t.t. . Ir tikrai nepameluotume sakydami, kad šie sparnuoti pasakymai yra visai pagrįsti ir dažnu atveju realistiški”. Kauniečiui nėra jokių ribų, kaunietis visada nusipelnė geriausio na ir, kaip sakoma, „visi lygūs, bet kaunietis – lygesnis“.

„Kaunas – tai geografinis geografinio Europos centro centras, bet dvasiškai ir metafiziškai esantis kažkur tarp Rusijos ir Amerikos. Tarp laukinių vakarų ir laukinių rytų. Kaunas yra labai įdomus. Netikėtas. Gebantis nuoširdžiai nustebinti. Ir Kaunas yra nuostabus” – negaili gražių žodžių apie gimtąjį miestą S. Mieliauskas. Kauno unikalumas yra nenuginčijamas. Kaunas yra vienintelis. Visados ir per amžius.

Autorius
Milda Vibrantyte
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Milda Vibrantyte