Apleistas viešbutis „Britanika“ – smalsuolių vis dar lankoma vieta

Apleistas viešbutis „Britanika“. Nuotraukos autorė Kamilė Barkauskaitė.

„Kaunas tvarkosi!“ skelbia ženklai įvairiose Kauno miesto vietose. Iš tiesų, pastaruoju metu antras pagal dydį Lietuvos miestas išgyvena šių laikų Renesansą: atnaujinami pastatų fasadai, parkai, tvarkomos gatvės, šaligatviai, griaunami apleisti pastatai. Deja, tačiau pačiame miesto centre, Kęstučio gatvėje esantis viešbutis „Britanika“ tebėra toks, koks ir buvo – apleistas. Bauginančios išorės pastatas traukia ne tik praeivių žvilgsnius, tačiau ir smalsuolius, norinčius iš arčiau patyrinėti šį statinį.

Pastato gimimas

Pagal architektūros ir urbanistikos centro pateikiamą informaciją, sovietmečiu Kaune veikęs „Baltijos“ viešbutis nebuvo itin įspūdingas, dėl to buvo nuspręsta „tarp Gedimino ir Mickevičiaus gatvių, abipus Laisvės alėjos esančiuose kvartaluose, pastatyti du po penkis šimtus vietų turinčius viešbučius“. Vienas jų ‒ architekto A. Paulausko suprojektuotas viešbutis „Britanika“.

Kaip savo straipsnyje teigia architektūrologas V. Petrulis, viešbučio projektas buvo kurtas Miestų statybos projektavimo instituto Kauno filiale. Jo teigimu, buvo pristatyti net keli objekto variantai: „ekspresyvus bangos pavidalo monolitinis tūris ir technologiškai pažangus bei estetiškai išraiškingas kabamųjų konstrukcijų projektas, kuris būtų buvęs vienintelis tokios konstrukcijos objektas Lietuvoje“. Deja, tačiau dėl techninio sudėtingumo jų buvo atsisakyta ir nuspręsta kurti paprastesnį pastatą.

Paskutinis viešbučio projektas pradėtas vykdyti 1994 m. ir nebaigtas. Todėl nuo 1990 m., kai statybos darbai buvo nutraukti, tokios pačios stadijos pastatas stovi ir iki šiol.

Apleisto viešbučio „Britanika“ išorė. Nuotraukos autorė Kamilė Barkauskaitė.

Bauginantis pastatas traukia smalsuolius

Nepaisant apleistą pastatą juosiančios tvoros ir užrašų, kurie įspėja, kad teritorija stebima ir saugoma, atsiranda žmonių, kurie išdrįsta patekti į pastato vidų. Vienas iš jų – panevėžietis Irmantas Pilis, anksčiau užsiiminėjęs apleistų pastatų savamoksliais tyrinėjimais.

Vaikino teigimu, „Britanika“ dėl savo geografinės padėties yra populiariausias Kauno apleistas pastatas, kurį aplanko daugelis explorerių (liet. tyrinėtojų). „Pastatas didelis ir kuo jis didesnis, tuo jame daugiau galima visko rasti ir tuo daugiau paslapčių jis slepia,“ – apie pastato pasirinkimą pasakojo Irmantas.


Kaip labiausiai sužavėjusį pastato ypatumą pašnekovas įvardina nuo stogo atsiveriantį vaizdą: „Ten jautiesi kažkoks galingas. Norisi iškelti rankas. Atrodo tarsi viskas tavo, viską valdai kaip Dievas.“ Ir nors atrodytų, kad aukštis ir neprižiūrimos konstrukcijos turėtų kelti baimę, vis dėlto vienintelė Irmanto įvardinta baimė – įkliūvimas už neteisėtą buvimą teritorijoje, kurią, padidėjęs adrenalino kiekis ir gera atmosfera, vis dėlto užgožia.


„Britanikos“ pastato ir aplink esančios teritorijos apsaugą I. Pilis vertina prastai: „Reikėjo tik mūrinę tvorą perlipti ir viskas. Jokios apsaugos nebuvo. O štai, pavyzdžiui, Vilniuje esančiame apleistame Sobore yra net judesio davikliai.” Paklaustas apie tai, kaip pomėgį apžiūrinėti apleistus pastatus turintys žmonės elgiasi įkliuvus apsaugos tarnybų darbuotojams, pašnekovas teigia, kad tenka aiškinti, jog tavo tikslas apžiūrėti pastatą, domėtis vieta, jos istorija, o ne vogti ar užsiimti vandalizmu.

Kauniečių nuomonė

Naujausi pranešimai spaudoje praneša, kad pasikeitė apleisto viešbučio savininkai. Iš dalies tokios naujienos kelia viltį, jog su pastatu bus pasielgta taip pat, kaip ir su kitu, dabar jau nugriautu, Kauno viešbučiu-vaiduokliu „Respublika“.

Kauno miesto gyventojų nuomonės „Britanikos“ ateities klausimu nevienareikšmės. Dalis pasisako, kad apleistas pastatas gadina bendrą miesto vaizdą ir būtų geriausia, jei jo nebeliktų. Tokią nuomonę išreiškė ir kaunietė Gaivė Ambrazaitytė: „Dabartinės būklės pastatas miestui grožio, žinoma, visai neprideda. Vakarais pro tokį gigantišką vaiduoklį net nejauku eiti. Man asmeniškai būtų geriausia, kad kažkas jį sutvarkytų arba jau visai nugriautų.“ Tuo metu kita dalis miesto gyventojų į pastatą žvelgia kūrybiškai: „Galėtų būti leidžiama ant jo pasireikšti menininkams. Tarkim galėtų būti padaryta galerija, tatuiruočių salonas, veganiški ar vegetariški barai,“ – sako kaunietė Evelina Valatavičiūtė.

Viešbutis, kuris neslepia istorijų

Užsienio šalyse taip pat galime rasti pavyzdžių, kai nebaigti statyti viešbučiai virto „vaiduokliais“. Kuko saloje, esančioje Ramiojo vandenyno pietuose, stovi garsusis „Sheraton“ apleistų viešbučių kompleksas. Visai kaip ir Kauno „Britaniko“ atveju, pastatai nebuvo baigti ir dabar stovi apleisti maždaug ketvirtį amžiaus. Įdomus faktas tas, jog dėl savo 5 žvaigždučių siūlomo komforto kompleksas turėjo pritraukti gausų kiekį turistų ir tai pavyko, tačiau jau tapus apleistu. Galbūt tokia ateitis įmanoma ir Kauno „Britanikai“.

Naudotas šaltinis: Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras, http://www.autc.lt/lt/architekturos-objektai/1045?id=1045#_ftn2

Autorius
Kamilė Barkauskaitė
Skaityti visas naujienas
Palikite komentarą

Autorius Kamilė Barkauskaitė